Тревожно! Туристическият сезон за екскурзоводите е напълно провален
Ситуацията в туризма, както и в много други отрасли, е сложна. Бих казал, че е почти трагична. Този сезон е провален, мога да го кажа съвсем спокойно, що се отнася до нас екскурзоводите. Туризмът е такъв бранш, който има много сегменти, но за нас сезонът наистина е нулев“. Това заяви пред БГНЕС екскурзоводът Цветомир Милошов.
Според него мерките на правителството, които целят преодоляване на негативните последици от COVID-кризата, са насочени преимуществено за бизнеса, а самонаетите лица като него, които активно участват в работа на туристическия бранш, остават почти забравени.
„Можем да разделим мерките на две групи. В една влиза подкрепата за бизнеса – ресторантьорство и хотелиерство. Основните усилия на правителството са насочени натам. Виждаме как се променя ДДС – от днес за утре, без особено обсъждане. Виждаме и ваучерите, които ще бъдат предоставени на хората на първа линия – доктори, полицаи и други. Туроператорите донякъде имат спокойствие с мярката 60/40 и т. нар. 3/10. Но те само и единствено до бизнеса. Що се отнася до екскурзоводите, повечето от които сме на свободна практика и не работим към определен туроператор, мерките са нулеви“, смята той.
Според Цветомир самонаетите лица в бранша, които са негови колеги, никак не са малко, но те нямат никакъв достъп до набелязаните мерки. Единствената им възможност остава безлихвен потребителски кредит до 1500 лева на месец.
„Трябва да се мисли малко по-мащабно и да се използва експертната гледна точка на тези хора, които познават туризма в цялата пълнота на този отрасъл. Какво имам предвид? За съжаление и новата министърка на туризма показва недостатъчно дълбоки познания за целия комплекс сегменти, от които този отрасъл се състои. Мога да дам пример с провела се наскоро среща между Асоциацията на екскурзоводите, която е национална и аз съм неин член, с новия министър на туризма Марияна Николова. След срещата министър Николова беше казала, че министерството ще подпомогне ресторантьорския бизнес със създаване на българско меню. Сами се сещате, че между ресторантите и екскурзоводите има допирни точки, но все пак това са различни сегменти. Да кажем, че това говори за недостатъчно дълбоко познание на сектора“, смята екскурзоводът.
Според него ситуацията сред колегите му е тежка, тъй като самият той е нямал трудови ангажименти от средата на месец март, когато бе обявено началото на извънредното положение. Цветомир не се ангажира и с прогноза за развитието на сектора, била тя краткосрочна или дългосрочна.
„Първо – в хората вече има един страх от групови пътувания. В един автобус са затворени 30-40-50 души. Това ми се струва абсурдно като начин на провеждане на екскурзиите вече. Другото важно нещо е, че през последните години в България се увеличиха чуждестранните туристи, благодарение на нискобюджетните полети. Всички тези чуждестранни туристи, които за миналата година бяха над 8 млн., просто скоро няма да се върнат. Особено в тази ситуация, когато епидемията се възвръща и сме на прага на т. нар. втора вълна. Изглежда, че правителството няма отново да посегне към рестриктивни мерки, за да овладее епидемията в България„, смята Цветомир.
„Искам да призова ръководителите на ресорните министерства – на труда и социалната политика, както и на туризма, освен за бизнеса, да предвидят и някаква помощ за индивидите, за хората. Логично е самонаетите лица, в случая екскурзоводите, да бъдат приравнени на свободните артисти, например. Миналата седмица за тях са отпуснати нови средства. Логично е всички самонаети лица да имат достъп до допълнително финансиране като физически, а не юридически лица. По-малко бизнес, повече мисъл за хората“, допълни още екскурзоводът.