Евродепутътът от ЕНП/“Демократична България“ Радан Кънев е обезпокоен от пасивността на Европейската народна партия (ЕНП) по отношение на задълбочаващата се институционална криза в България. Той е изпратил писмо до колегите си и шефа на групата на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер преди предстоящата сесия на ЕП и дискусията с председателя на ЕНП Доналд Туск.
В средата на юли, малко след началото на продължаващите и до днес антикорупционните протести в България с искания за оставката на правителството и главния прокурор, Вебер излезе с позиция в подкрепа на кабинета на Бойко Борисов. Както е известно, Борисов е сред най-лоялните на ЕНП национални лидери, а самият Вебер е участвал лично в откриването на предизборните кампании на ГЕРБ.
„След повече от десетилетие безусловна подкрепа за българската управляваща партия, разбирам неудобната ситуация, в която е изправена ЕНП„, пише Радан Кънев. Допълва, че в предстоящия пленарен дебат в ЕП за върховенството на закона и свободата на медиите на България, ЕНП трябва да застане зад основните си ценности и да защити правата на българите като граждани на ЕС.
„Преди срещата на групата ни (ЕНП) утре и във връзка с размяната на мнения с нашия Председател, г-н Туск, отново се обръщам към вас, изразявайки притесненията си относно кризата в България и липсата на позиция на ЕНП по въпроса. Изминаха почти два месеца откакто се обърнах към вас по тази тема и очевидно, въпреки почивния сезон, нито протестите в България са отслабнали, нито кризата, която ги провокира, е близо до разрешаване“, пише Радан Кънев в писмото си до ЕНП , което е публикувал и във Фейсбук.
Той отбелязва, че „има нова тенденция и нова заплаха, за която предупредих в предишното ми писмо до вас – левите групи в ЕП вече са активни и набират скорост, опитвайки се, доста успешно, да заменят ЕНП като партията на върховенството на закона, напредъка и модернизацията в публичното съзнание.“
По-нататък Радан Кънев заявява:
„Имайки предвид, че ядрото на българските протестиращи са млади представители на образованата градска средна гласа, традиционно свързани с ЕНП, рискът за публичния имидж и перспективите на ЕНП в България изглежда доста сериозен.
Политическата коалиция, застанала най-твърдо зад исканията на протестите и темата за върховенството на закона – Демократична България е пряко свързана с ЕНП, през център-дясната си програма, чрез членството в ЕНП на една от партиите от коалицията – ДСБ, чрез моят мандат в ЕП, като член на групата на ЕНП. Демократична България е най-проевропейската политическа сила в България и единствена, която силно подкрепя всички основни приоритети на ЕС и ЕП, включително Зелената сделка и програмата за дигитализация. Подкрепата от избирателите ни и младите българи за ЕНП не е даденост. Тя е пряко обвързана с това дали ЕНП защитава основните си ценности, приоритети и принципи в конкретната ситуация в България.
Излишно е да казвам, че затварянето на очите в лицето на корупцията, завладяването на държавата, нарушаването на свободата на медиите, и най-важното – продължаващата злоупотреба от страна на Главния прокурор с неограничените си правомощия, не е начин по който да се запази доверието на българските граждани. Както всички знаете, има устен въпрос относно кризата на върховенството на закона в България, който чака одобрение от групите в ЕП, за да бъде включен в дневния ред.
Подкрепяйки този дебат, групата ни ще подаде силен сигнал на българското общество, че се грижим за всеки европейски гражданин. Също така, той ще успокои нарастващата загриженост в западноевропейските медии и общественост, породена от очевидната корупция в България, свързана с предстоящите бюджетни разходи по споразумението NextGenerationEU и Зелената сделка. Най-накрая, това ще даде възможност на нашите колеги от ГЕРБ да отрекат предполагаемите зависимости както от корупционните сили в страната, така и от медийните магнати и Главния прокурор.
След повече от десетилетие безусловна подкрепа за българската управляваща партия, разбирам неудобната ситуация, в която е изправена ЕНП. Тази ситуация можеше да бъде лесно предвидена и управлявана, чрез една по-силна позиция по очевидните случаи на злоупотреба с власт в този период. Не е задължително обаче пленарният дебат за върховенството на закона и свободата на медиите да раздели нашата група. Ако в такъв дебат застанем зад основните си ценности и се съсредоточим върху проблемите, поставени във въпроса, а именно, нарушенията в медийния пазар и злоупотребата с власт от страна на Главния прокурор, нито един член на ЕНП не би отрекъл необходимостта от радикална реформа и ангажираност на Съюза, в защита на правата на българите, като граждани на ЕС.
Оставам на разположение, ако решите да включите устния въпрос в дневния ред на групата, като с удоволствие бих разяснил позицията на Демократична България за ситуацията в България“.
Източник: Mediapool.bg