„Хората пред телевизията не искат да отидат на революцията, защото виждат нещо грозно. Това, което виждаме не е революция, а предизборна кампания на участващите в протеста партии. Имаше организирани групи на протеста, които отразяваха мафиотско присъствие. На улицата има представители на мафията„. Така политическите социолог Антоанета Христова обрисува пред бТВ картината на протеста.

По думите й винаги ще има изход от кризата. „В пика на конфликт не може да има разрешаване на кризата. Диалогът още не може да се реализира, но той е нужен“, смята Христова.
Политологът Татяна Буруджиева пък заяви, че кризата между институциите я виждаме последните три години.
„Не само между Министерски съвет и Президентство, но и в Народното събрание“, каза тя. Според нея имаме няколко вида комуникация – диалогична и конфликтна. „Гражданският протест е форма на диалог с политиците. Протестът е в позиция „нищо“ – не се знае какво ще се случи„, каза Буруджиева.
Политологът Ружа Смилова коментира, че кризата не се дължи на конфликта между институциите. Според нея причината е в „ерозията на легитимност управлението, което вътре и извън страната бива припознато като управление на задкулисна и захваната държава. Не просто корумпирана държава, а такава, каквато бива припознавана като отвлечена от задкулисни интереси“.
Според нея при протеста няма как да има предизборна кампания, тъй като не е ясно дали ще има избори. Смилова смята, че протестът е разнороден и в него има различни играчи, които не отправят ясни политически послания.
Тя изтъкна, че управляващите по никакъв начин не са показали, че са чули това, което протестът им казва.
Източник: БТВ