Апокалипсис в Индия. ЕС и САЩ изпращат помощ

0

Европейската комисия активира механизма на ЕС за гражданска защита и обеща да изпрати кислород и лекарства в тежко засегнатата от коронавируса Индия, след като Делхи поиска помощ. Няколко западни държави също обещаха помощ, съобщи Юрактив, като цитира Ройтерс и АФП.

През последните дни в Индия се наблюдава драстичен скок на случаите на COVID-19, а болниците в столицата и в цялата страна започнаха да връщат пациенти, защото леглата и кислородът свършиха.

В неделя Индия, която има население от 1,3 милиарда души, регистрира 349 691 нови инфекции и 2767 смъртни случая. Само за 4 дни с Ковид-19 се заразиха над 1 милион индийци. Това е най-високото ниво от началото на пандемията.

“Разтревожена съм от епидемиологичната ситуация в Индия. Готови сме да я подкрепим“, написа председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен в Tуитър в неделя (25 април).

“Европейската комисия вече се координира със страните от общността, които са готови спешно да предоставят спешно необходимия кислород и лекарства“, обяви в Туитър еврокомисарят по управлението на кризи Янез Ленарчич.

Президентът Джо Байдън каза, че Съединените щати са “решени да помогнат на Индия в момент на нужда”, като незабавно предоставят материали за производство на ваксини, терапевтични средства, тестове, вентилатори и защитно оборудване.

Франция и Германия също са обещали помощ.

Франция ще изпрати кислородно дихателно оборудване до Индия през следващите дни, за да помогне на страната да се справи със сериозната криза COVID-19 там, съобщиха от офиса на френския президент Еманюел Макрон в неделя.

Германия ще изпрати кислород и медицинска помощ до Индия през следващите дни, за да й помогне да се справи с кризата, заяви в понеделник външният министър Хайко Маас.

“Втората вълна връхлетя в Индия с безпрецедентна мощ. Правилно беше, че действахме бързо, за да спрем навлизането на новата мутация в Германия “, коментира Маас.

Германия класифицира Индия като зона с висока честота на коронавирус, а също така постави страната в отделен предупредителен списък за нови щамове на коронавируса.

От понеделник нататък германците, които пристигат от Индия, ще имат право да влизат в страната само с отрицателен резултат от тест и след това ще бъдат поставени под 14-дневна карантина. Чуждестранните пътници, идващи от Индия, вече няма да имат право да влизат в Германия.

Маса заяви, че Германия ще направи всичко възможно, за да помогне на Индия да преодолее извънредната ситуация.

Говорителка на германското министерство на отбраната заяви, че външното министерство е помолило военните да разгледат възможността да осигурят мобилно съоръжение за производство на кислород, както и подкрепа за транспортиране на други спешни и помощни стоки до Индия.

Германският канцлер Ангела Меркел в неделя изрази своето “съчувствие заради ужасното страдание“, което пандемията донесе на Индия.

“Германия е солидарна с Индия и подготвя спешна помощ“, заяви Меркел.

Ускоряване на ваксинацията

“Съединените щати ще изпратят спешно материали, които са необходими за производството на индийската ваксина Ковишилд“, се казва в изявление на Белия дом. Индийският препарат е производна версия на ваксината на АстраЗенека.

В изявлението не  се споменава обаче дали САЩ ще изпратят милиони излишни дози ваксини на АстраЗенека в Индия, след като главният съветник по въпросите на пандемията Антъни Фаучи заяви в неделя, че това ще бъде обмислено.

Индийският премиер Нарендра Моди заяви, че страната е била разтърсена от “буря“ и като призова хората да се ваксинират, а “без да се влияят от каквито и да било слухове за ваксините“.

До момента страната е произвела почти 141 милиона ваксини, но експертите казват, че програмата за масово имунизиране трябва да бъде значително засилена.

Съседният Пакистан също предложи подкрепа и помощ, а министър-председателят Имран Хан написа в Туитър, че се моли за  “бързо възстановяване“.

Няколко държави наложиха ограничения за пътуване. Тайланд в неделя стана последната държава, която забрани на чужденци да пристигат от Индия.

Бангладеш, който споделя 4000-километрова граница с Индия, затваря сухопътните граници за две седмици, заяви външният министър АК Абдул Момен пред Франс прес.

Експертите отдавна предупреждават, че в световен интерес е по-богатите страни да помогнат на големите по-бедни  държави като Индия да ваксинират населението, за да се справят по-бързо с пандемията.

Едноседмичното затваряне на мегаполиса Делхи, където живеят над 20 милиона души, който трябваше да продължи до понеделник, беше удължено с една седмица.

В неделя Туитър потвърди, че е спрял десетки туитове, които критикуват разгръщащата се криза по искане на индийското правителство.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече