Ваксинирани и преболедували ще влизат без ПСР-тест в Гърция

0

Гръцките власти отмениха допълнителното изискване за тест за COVID-19 за ваксинираните и преболедували граждани,  влизащи в страната, съобщи външното ни министерство.

По информация на посолството ни в Атина българските граждани, пътуващи за Гърция, трябва да представят един от следните документи:
– Сертификат за ваксинация срещу COVID-19, валиден от 14 дни до девет месеца от поставянето на втората доза. След поставяне на бустерна доза, сертификатът е валиден за неограничено време;
– Уверение за преболедуване, което е издадено 14 дни след първия положителен PCR тест и важи до 90 дни от посочената дата на диагностициране на заболяването;
– Негативен резултат от PCR тест, направен до 72 часа, или отрицателен бърз (антигенен) тест, направен до 24 часа преди влизането в Гърция.
Всички граждани (с изключение на шофьорите на тежкотоварните автомобили) следва да имат генериран QR код след попълване на Passenger Locator Form (PLF) на https://travel.gov.gr/#/

У нас

2181 са новите случаи на коронавирус у нас. 17 процента са положителните проби от направените за денонощието 12 838 теста. Над 76% от новите случаи не са ваксинирани, показват данните на Единния информационен портал.

42-ма са починалите. 215 са новопостъпилите за денонощието в болнични заведения. Хоспитализираните вече са 6238 пациенти. От тях 593-ма са в интензивни отделения.

Оздравели са 2 245 души. 1 629 са поставените дози ваксини. Хората със завършен ваксинационен цикъл у нас вече са 2 012 154 души. С бустерна доза са 633 133 души.

ОГРАНИЧЕНИЯ

В няколко области влизат по-строги мерки за справяне с COVID-19.

В област Плевен в обектите със зелен сертификат се въвежда 50 процента ограничение за използването. До 18 февруари се спират извънкласните дейности. Непълнолетните не могат да посещават молове без родители. В повече дни – до 21 февруари, е забраната за присъствието им в питейни заведения след 22 часа. Според областния управител Иван Янчев „мерките са умерени“. „Не са нито свръхразхлабени, нито прекомерни. Гледаме да има баланс”, каза той пред БНР.

В област Ловеч от 00.00 ч. днес за две седмици са в сила по-строги противоепидемични мерки заради  оформилата се трайно  през последната седмица средна заболяемост от почти 1500 на 100 хиляди души население.

Заповед  на РЗИ-Ловеч обектите и дейностите на закрито, за които се изисква зелен сертификат, се въвеждат ограничения за използване на не повече от 50 процента от капацитета. Не се допускат посещения на малолетни и непълнолетни лица без придружител – родител или настойник, в заведенията за обществено хранене и в търговските центрове.

През изминалата седмица  нараснаха и заразените с коронавирус, които се лекуват в болниците. По информация на РЗИ, хоспитаризираните вчера бяха 155. За сега в лечебните заведения има достатъчно свободни легла за заболели с Covid.

И в Софийска област влизат в сила нови противоепидемични мерки за две седмици. Въвежда се дистанционно обучение на ротационен принцип, преустановява се посещението в образователни центрове и школи по изкуства, масови обществени мероприятия на закрито и открито, заведенията трябва да работят с 50% капацитет. За тях се въвежда и вечерен час – да работят до 22 часа. Това означава нощните заведения да затворят.

Областният управител на София Иван Иванов съобщи пред БНТ, че за последните 25-30 дни в областта отчитат около 300% нарастване на ковид случаите. Най-силно засегнати са общините Челопеч, Антон, Пирдоп и Златица. Тревожни тенденции обаче има и в Самоков, Ботевград и Етрополе. В средногорието заболеваемостта надхвърля 2500 души на 100 000, допълни Иван Иванов.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече