„Политико“: Десноцентристките и крайнодесните партии в подем
Политическият гравитационен център на Европа се измества надясно, пише „Политико“. Десноцентристките и крайнодесните партии ще заемат най-голям брой места на изборите за Европейски парламент в неделя в най-многолюдните страни: Германия, Франция, Италия, Испания и Полша, пише Дир.бг.
Временните резултати за ЕП изглеждат по следния начин:
Европейската народна партия ще има 191 места (26,5 %)
Социалистите и демократите – са с 4 места по-малко – 135 (18,8 %)
Обнови Европа – 83 или с 19 места по-малко (11,5 %)
Консерватори и реформатори – със 71 (9,9 %)
Идентичност и демокрация – 57 места (7,9 %)
Зелени – 53 (с 18 места по-малко или 7.4 %)
Левицата 35 (4.9 %)
Депутати без фракция – 95 – с 35 повече (13.2 %)
Франция оглави десния устрем с толкова съкрушителна победа на крайнодясното Национално обединение, че либералният президент Еманюел Макрон разпусна френския парламент и свика предсрочни избори. Първите резултати сочеха, че Националното обединение ще спечели около 32% от гласовете, повече от два пъти повече от партията на президента.
„Президентът на Републиката не може да остане глух за посланието, изпратено тази вечер от народа на Франция“, заяви председателят на Националния рали Жордан Бардела пред своите поддръжници в Парк Флорал в Париж.
В Германия десноцентристката партия стига до комфортна победа, а крайнодясната Алтернатива за Германия е на второ място и изпреварва социалистите на канцлера Олаф Шолц, които са на трето място.
През изминалата седмица избирателите в 27 държави гласуваха, за да изберат 720 членове на Европейския парламент, които ще работят през следващите пет години. Първата им основна роля ще бъде да одобрят или отхвърлят основния кандидат за най-високия пост в Европа: председател на Европейската комисия.
На континента, който от осем десетилетия се опитва да прогони призраците на фашизма, мащабът на присъствието на крайната десница ще бъде една от най-горещите теми за разговор.
Въпреки че е малко вероятно те да успеят да се координират като единна група в Европейския парламент – благодарение на разногласията по теми като Русия – те все пак ще могат да влияят върху цялостната посока на ЕС по всички въпроси – от имиграцията до политиките за климата.
Събрани заедно, радикалните десни партии теоретично биха представлявали втория по големина блок в Парламента – на път са да заемат първото място във Франция и Италия и второто в Германия – трите най-големи и най-важни държави в 27-членния блок. В Италия дясната партия на Джорджия Мелони си осигури най-голяма подкрепа, която се очаква да бъде около 28%.
Очаква се крайната десница да спечели и в Унгария, а в Нидерландия взе още пет места. Десноцентристите са комфортно първи в Гърция и България.
Единственият най-зловещ предупредителен сигнал за бъдещето на ЕС е Франция, като се има предвид мащабът на победата на крайната десница над Макрон. Сега всички погледи ще бъдат насочени към това дали популистката вълна във Франция ще успее да запази инерцията си през предстоящите парламентарни избори и до президентските избори през 2027 г. – където победа на крайнодясната лидерка Марин Льо Пен би заплашила да хвърли целия ЕС в смут.
Официалният победител на вечерта изглежда ще бъде председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, чиято дясноцентристка Европейска народна партия все пак ще състави най-големия блок в Парламента.
Според първоначалните прогнози ЕНП ще получи около 181 от общо 720-те места в Парламента, дясноцентристката партия ще бъде доминираща сила, но едва ли ще може да властва сама, тъй като ще бъде на километри от абсолютното мнозинство в залата.
Основното предизвикателство пред фон дер Лайен през следващите дни и седмици ще бъде дали тя ще успее да постигне споразумение с традиционните центристки партии – социалистите и либералите – за да създаде мнозинство от 361 или повече гласа в парламента.
„Днес е добър ден за [ЕНП]. Ние спечелихме европейските избори, приятели. Ние сме най-силната партия, ние сме котвата на стабилността… Заедно с другите ще изградим бастион срещу крайностите отляво и отдясно. Ние ще ги спрем!“, каза тя.
Привържениците ѝ отговориха със скандирания „Още пет години“.
Като цяло трите големи центристки групи изглежда ще имат малко над 400 места. Това означава, че повторното одобрение на фон дер Лайен ще бъде на косъм, защото тя ще бъде отхвърлена, ако само около 10% от депутатите от основните партии се разбунтуват срещу партийните си линии. Обикновено процентът на бунтуващите се е по-висок.
Това повдига големия въпрос дали тя ще трябва да лови риба за други съюзници, вариращи от Зелените до дясната партия „Италиански братя“ на италианския министър-председател Джорджа Мелони.
Десноцентристката партия на Фон дер Лайен бърза да отхвърли ксенофобията и евроскептицизма на крайната десница, но знае, че избирателите ѝ споделят същите опасения относно разходите за живот, миграцията и усещането, че традиционните основни дейности в Европа – производството и селското стопанство – са задушени от екологични регулации.