Комисарят на Съвета на Европа по правата на човека е „дълбоко обезпокоен“ от приетия миналата седмица от българския парламент закон срещу „пропагандата“ на ЛГБТ+ в училищата и призова президента Румен Радев да не го подписва, предаде Франс прес.
„Дълбоко обезпокоен съм от закона за забрана на т. нар. ЛГБТИ „пропаганда“ в училищата, приет наскоро от българския парламент. Призовавам президента Радев да не го подписва. Властите трябва да се борят с дискриминацията и враждебната риторика срещу ЛГБТИ хората, включително в навечерието на изборите“, пише Майкъл О’Флаерти в социалната мрежа „Екс“.
Избирателите в България, страна член на Европейския съюз, изпаднала в сериозна политическа нестабилност, ще гласуват през есента за седми път от 2021 г. насам. Бивша комунистическа страна, където общественото мнение е до голяма степен враждебно към общността ЛГБТ+, България не разрешава нито браковете, нито гражданските съюзи между хора от един и същи пол, отбелязва Агенция Франс прес.
Миналата сряда парламентът забрани „пропагандата“ на ЛГБТ+ в училищата, като прие с голямо мнозинство поправка, внесена от проруската крайнодясна партия „Възраждане“, посочва още агенцията, цитирана от БТА.
Текстът прави незаконно „насърчаването“ на „нетрадиционна сексуална ориентация“ и на полова идентичност, „различна от биологичната“, по подобие на унгарски закон, който беше остро критикуван от Брюксел. Вносителите на закона обосноваха необходимостта от бързи законодателни действия с „недопустимото нормализиране на нетрадиционната сексуална ориентация“, извършвано според тях от настоящата „пропаганда“, пояснява АФП.
Според Деница Любенова, адвокат на ЛГБТ+ асоциацията „Действие“, обаче те са се „възползвали“ от „културната война“ около Олимпийските игри в Париж, за да прокарат тази реформа, допълва тя.
Православната църква остро е разкритикувала церемонията по откриването, на която бе отредено място на сексуалните малцинства. България разкритикува също участието на алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю-тин, като заяви, че те представляват „другия пол“, отбелязва още АФП.
Вчера 7038 подписа от граждани и 76 неправителствени организации бяха внесени в администрацията на президента, с искане държавният глава да наложи вето върху промените в Закона за предучилищното и училищното образование. Инициативата е на Фондация „Будителките“ и Младежка ЛГБТ организация „Действие“.
Евродепутатът Радан Кънев („Демократи за силна България“/групата на Европейската народна партия) пък обяви, че ще предприеме действия за оценка на съответствието на измененията в Закона за предучилищното и училищно образование с правото на ЕС.