Украйна се разколебава за оборудването от АЕЦ „Белене“ – скъпа и стара технология, а и опасност от корупция
Украинското правителство е изправено пред нарастваща опозиция срещу многомилионен план за закупуване на ядрени реактори от България. Става дума за придобиване на консервираното оборудване от площадката на АЕЦ Белене. Според критиците сделката отваря вратата за корупция и няма да помогне за дългосрочното решение на украинските проблеми в енергийния ѝ сектор, пише Politico.
Киев иска да пусне в експлоатация два нови блока в Хмелницката атомна електроцентрала в Западна Украйна. Според правителството това ще помогне за стабилизиране на енергийната мрежа на страната, която е сериозно повредена от руските бомбардировки.
Най-бързият и евтин начин е покупката на вече произведените от Русия реактори, които в момента са „на склад“ в България. Прогнозната им цена е 600 милиона долара. Но сделката трябва да бъде одобрена от законодателите, а няколко парламентаристи — включително поне един от партията на президента Володимир Зеленски — твърдят, че покупката може да отвори огромна дупка в бюджета, предава Politico.
Според критиците придобиването на „остаряла технология“ няма непременно да помогне на украинците да избегнат предстоящи прекъсвания на тока.
Въпросът достигна критична точка във вторник сутринта, когато представители на правителството се срещнаха с украински депутати, за да обсъдят въпроса. Според двама присъстващи, правителството е признало, че в момента не разполага с необходимата подкрепа.
Politico цитира депутата от управляващата партия на Зеленски и член на парламентарната енергийна комисия Андрей Жупанин. Той казва „Изключително рядко е нещо на толкова високо ниво да не бъде подкрепено“, а след това допълва, че много от зададените от него въпроси са останали без отговор.
„Можем ли да си позволим да купуваме руски ядрени реактори по време на пълномащабна инвазия?“, започва питанията си украинският депутат.
„И какво е състоянието на тези реактори? Те бяха купени от България преди 10-12 години, така че ще работят ли, когато пристигнат в Украйна?“, продължава с въпросите си Жупанин.
Украинският министър на енергетиката Герман Галущенко обаче настоява за реализацията на плана. Той отхвърли опасенията, твърдейки, че разширяването на ядрената енергия е единственият начин да се поддържа работата застрашената енергийна мрежа и че двата реактора ВВЕР-1000 са най-бързият и най-евтиният наличен вариант.
„В условията на руски атаки, ядрената енергия представлява 60 процента от нашия енергиен микс и е гръбнакът на нашата енергийна система“, каза той в коментар пред Politico.
„Развитието и добавянето на нови блокове в Хмелницката атомна електроцентрала е приоритет за правителството на Украйна.“
Необходимост от ядрена енергия
Спорът създава ново напрежение в опитите на Украйна да се справи с корупцията в енергийния сектор. По-рано тази седмица заместник-министърът на Галущенко, Александър Хейл, беше арестуван по обвинения, че е поискал подкуп от половин милион долара в замяна на прехвърляне на оборудване за добив на въглища, собственост на държавно предприятие.
Жупанин и неговите колеги твърдят, че покупката на руските ядрени реактори ще се превърне в ново поле за подобни съмнителни сделки.
„През последните 10 години имаше много наказателни дела срещу хора, използващи търгове за източване на средства от украинската държавна ядрена компания“, каза той в интервю. „Ако им се позволи да изразходват милиарди гривни за това, може да очаквате поток от наказателни дела през следващите 10 години.“
Галущенко отрече обвиненията, че правителството укрива информация.
„Самият факт, че законът е в [парламента] и обсъждаме неговите разпоредби с депутати и обществото, е ясен знак за нашата откритост“, добави украинският министър на енергетиката. „Всички спекулации относно „прозрачността“ са манипулации от сили и кръгове, които не са заинтересовани от развитието на украинския ядрен сектор.“
Според критичните към проекта депутати, правителството не е успяло да отговори на ключови въпроси за това как покупката би се изплатила и как решава предизвикателствата на засегнатата енергийна мрежа.
Ярослав Железняк, икономист и депутат от украинската либерална партия „Голос“, казва, че не е уверен, че правителството може да отговори на тези притеснения.
„Има много депутати от почти всички фракции, които не подкрепят сделката“, каза той пред Politico след срещата във вторник. „Ние сме загрижени за корупцията в тази обществена поръчка и не сме получили необходимите обяснения.“
Енергийният сектор на България също се сблъсква с корупционни скандали — във вторник разследващи претърсиха офисите на държавния оператор на газовата мрежа в рамките на разследване за предполагаемо неправилно използване на средства от ЕС.
През май привърженици на крайно дясна проруска политическа партия [„Възраждане“ – бел. ред.] блокираха достъпа до площадката на АЕЦ Белене за делегация от Киев, която възнамеряваше да инспектира оборудването, което планира да закупи за своя атомен енергиен сектор.
Украинската енергийна и екологична неправителствена организация „Екодия“ също изрази загриженост относно предложенията за Хмелницката централа, като твърди, че проектът ще разчита на „остаряло руско оборудване“ и че „използването на остаряла технология може да доведе до сериозни проблеми със сигурността и ефективността“.
Вместо това, „Екодия“ смята, че по-добрата инвестиция би била в по-малки електроцентрали, включително възобновяеми източници, разпръснати на по-широка територия.
Владимир Кудрицкий, изпълнителен директор на държавната енергийна компания „Укренерго“, каза пред Politico по-рано тази година, че мащабен добив на електроенергия от възобновяеми източници ще направи енергийната мрежа на Киев по-неуязвима за руски атаки.
Москва засили ударите с ракети и дронове върху ключова инфраструктура през последните месеци, което парализира електроенергийната система на Украйна и остави страната зависима от вноса от ЕС.
Анализаторите предупреждават, че без целенасочени усилия за въвеждане на допълнителен капацитет и осигуряване на защита на критичните обекти с противовъздушни ракети, страната може да се изправи пред енергийна криза тази зима.
Пожар в Запорожката атомна електроцентрала, която е окупирана от Русия в южна Украйна, през уикенда предизвика опасения за катастрофа на мястото, което е близо до фронтовата линия. Международната агенция за атомна енергия многократно е предупреждавала, че електроцентралата, завзета от Москва в първите дни на пълномащабната война, се експлоатира при опасни условия, завършва Politico.
Източник: Дир.бг